Naše kešky 

Mystery Cache
» GC51BAWLipness #1
» GC51BC0Lipness #2
» GC51E8DLipness #3
» GC51E8NLipness #4
» GC51E8XLipness #5
» GC51MC9Lipness #6
» GC51MRQLipness #7
» GC51MT4Lipness #8
» GC51MT7Lipness #9
» GC51MTCLipness #10
» GC5BK0BLipness #11
» GC5PAEMLipness #12
» GC5VB97Lipness #13
» GC5YH4XLipness #14
» GC5YK4CLipness #15
» GC5YV8YLipness #16
» GC5YV9CLipness #17
» GC73CEKLipness #18
» GC73CETLipness #19
» GC73CF1Lipness #20
» GC73CFALipness #21
» GC73CFJLipness #22
» GC73CFPLipness #23
Kdysi dávno, před třiceti miliony lety, se na Šumavě rozkládalo obrovské jezero, hluboké podle odhadů přes sto metrů. Vody, které se do něj vlévaly, z něho odtékaly v místech dnešní Přední Výtoně jižním směrem vstříc Dunaji.
Tak tomu bylo až do doby, kdy se vlivem zvětrávání zbortila přírodní hráz mezi Čertovou stěnou a horou Luč a Vltava si našla nový severní směr. Jezero se pomalu vyprázdnilo a na jeho místě se tu a tam díky alpskému vrásnění vytvořila menší jezera, některá jen dočasná, některá stálá.
O fauně tohoto třetihorního jezera se mnoho neví. Lze pouze odhadovat, že bylo obydleno menšími i většími živočichy včetně dravých plesiosaurů. Těm se cestovat s vodou ani na jih ani na sever příliš nechtělo a tak se rozhodli zakotvit v tomto kraji natrvalo. Po tisíciletí byla Šumava takřka nepřístupnou oblastí a tak si místní Lipness (o příbuznosti se skotskou příbuznou totiž není pochyb), mohla v klidu a nenápadně vegetit ve zbývajících šumavských jezerech. Změna nastala až v posledních několika desítkách let. Do dřívějších staletých pralesů se zakously pily dřevorubců, ty vystřídali zemědělci, nakonec se objevili uřvaní turisté a rázem bylo po klidu. Ani s potravou to nebylo růžové – není náhodou, že dnešní šumavská jezera jsou až na pár zbývajících vodních rostlin kompletně vyžrána. Darem z nebes tak pro Lipness byla stavba Lipenské přehrady, která jí nabídla jak komfortní ubytování, tak hojnost potravy. Všimněte si, jak místní rybáři neustále lamentují nad nedostatkem ryb v přehradě, přestože jich do zdejších vod každý rok vypustí mnoho desítek tun. Však my už teď víme proč…
Takže až se vám v létě při koupání otře o nohu něco opravdu, ale opravdu velkého a silného, nezoufejte. Třeba to je jen nějaký místní dvoumetrový sumec.
Plesiosauři přece lidi nežerou. Nebo snad…?



» GC3HZZVDobrodruzi a cestovatelé II
Mystery CacheVe světové historii zanechalo svůj otisk mnoho vynikajících mužů a žen s českými kořeny. Jedni jsou známi více, jiní méně a mnoho z nich je neprávem takřka zapomenuto. Pojďme si některé z nich připomenout..

» GC3FHT3D&C II - 1: Ota Kříž
Traditional CacheTaké sever chce žíti po svém‘ praví básník a naši cestovatelé si tedy vyšli, aby viděli, jak si žije. Sever je uvítal zcela po svém, ledovým obejmutím, že až žebra korábu praskla, a způsobem co nejnehostinnějším. Přece se mu dovedli zase vymknout. Až na jednoho, ten tam zůstal pro vždy, pod náhrobkem z uhlí nakupeným. Povídá se, že to Čech, jakýs Kříž.

» GC3FHKGD&C II - 2: Augustin Heřman
Traditional CacheKdy se Augustin Heřman narodil, není přesně známo – některé prameny uvádějí rok 1600, jiné 1605 a najít můžeme i jiná data. Ale přesně se ví, že se 2. srpna 1633 stal pravděpodobně prvním Čechem na americké půde.

» GC3HRWTD&C II - 3: Odorico z Pordenone
Traditional Cache„Opustiv zemi Mobarskou a ubíraje se směrem poledním, plavil jsem se padesát dní po oceánu a dospěl k zemi, která se zove Lamori a zde počal jsem hvězdu Severku z dohledu ztráceti, protože Země mi ji zakryla...“ Těmito slovy popsal mnich Odorico okamžik, kdy překročil rovník a dostal se, jako první cestovatel českého původu, na jižní polokouli.

» GC3QDWFD&C II - 4: František Běhounek
Traditional Cache„Vsechno se událo neobyčejně rychle. Jak dlouho trval ten pád z výše tří set metrů? Nikdo to nedovedl presně říci. Dvě minuty, snad tři, jistě ne déle než pět. Před kormidelníkem náhle vyrostly ostré ledové kry. Pustil kolo a rozhodil rukama. Nobile se vrhl k opuštěnému kolu, domnívaje se, ze bude moci neco zachránit...“ popsal později své vzpomínky František Běhounek, český vědec a polárník.

» GC466Z1D&C II - 5: Augustin Strobach
Traditional Cache„Nejprve se zastavili u ostrova Tinianu a P. Strobach vyslal jednoho z pruvodcu na pevninu, aby vyzkoumal smysleni obyvatel. Ale odbojnici tiniansti zpozorovali kanoy, jali P. Strobacha a vlekli jej k starostovi osady, ktery spatriv na prsou kriz, vztekem soptil.“ Život misionářů v dalekých zemích nikdy nebyl jednoduchý a mnoho z nich zaplatilo za šíření své víry cenu nejvyšší - stejně jako Augustin Strobach.

» GC477B6D&C II - 6: Hans Trumpel
Traditional CacheKdo a kdy v novodobých dějinách objevil Ameriku víme celkem přesně. Kdy se ale vstříc neznáméu kontinentu vydal první člověk s českými kořeny? Vůbec nevadí, že to nebyl kapitán, důstojník či velitel, ale prostý horník z podkrušnohorského Jáchymova..

» GC477G2D&C II - 7: Jan Hasištejnský z Lobkovic archived
» GC6R98JD&C II - 7: Jan Hasištejnský z Lobkovic (reloaded)
Traditional CacheA to město Jeruzalém i tu zemi okolní všecku drží král žoldán, král egyptský. A bylo někdy veliké město, ale nyní jest ho mnoho zbořeno a pusto. Ale proto ještě vedle zdání mého že jest ještě tak veliké jako dva Žatce v ohradě kromě předměstí. A leží na stráni a ve vysokých horách... píše o svatém městě český poutník Jan Hasištejnský z Lobkovic léta Páně 1493.

» GC47GDQD&C II - 8: Samuel Peter Fritz
Traditional CacheProkazatelně první Čech, který se dostal do Jižní Ameriky, byl jezuitský misionář páter Fritz. Nejenom, že se věnoval své misijní činnosti, ale jako prvnímu se mu podařilo zmapovat tok Amazonky a vytvořit vůbec první relativně přesnou mapu veletoku, mapu, k níž s úctou hleděli i pozdější kartografové.

» GC4YDHTD&C II - 9: Antonín Stecker
Traditional CachePřestože se dožil pouhých dvaatřiceti let, historikové jej označili za jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů. Stecker dobýval africké vnitrozemí ve stejné době jako Emil Holub. Měl však mnohem větší přírodovědecké znalosti než on, bohužel, nestačil po sobě zanechat žádné cestopisné dílo.

» GC4YDKFD&C II - 10: Daniel Strejc
Traditional Cache"Na mnoha místech nacházejí se v Islandu vody horké a vroucí, z nichž dým veliký jako z nějaké vápenice vychází; ty z země silně se prejští…" Takto popsal ve své knize využívání geotermální energie dávnými obyvateli Islandu na počátku 17. století první Čech, jehož cesta na ostrov ledovců a sopek je historicky doložena: Daniel Strejc, řečený Wetterus.

» GC4YDNZD&C II - 11: David Zeisberger
Traditional CacheDavid Zeisberger se v roce 1744 naučil indiánskou řeč a v příštím roce odešel na pozvání indiánského náčelníka Theyanoguina žít jako misionář mezi Mohawky. Naučil se jazyku Onondaga, dialektu Irokézů, dokonce asistoval Conradu Weiserovi při jednáních mezi Angličany a Irokézy v Onondaga.



» GC33AKCVyhlídka pod Kletí
Traditional CacheMáte-li při návstěvě tohoto místa pocit déja vu, máte ho oprávněně - na tomto pohodovém místě byla v minulosti uložena bonusová keš Mašíbl serie.



» GC303C3Dobrodruzi a cestovatelé
Mystery CacheVe světové historii zanechalo svůj otisk mnoho vynikajících mužů a žen s českými kořeny. Jedni jsou známi více, jiní méně a mnoho z nich je neprávem takřka zapomenuto. Pojďme si některé z nich připomenout..

» GC2ZZ4VD&C 1: Eduard Ingriš
Traditional CacheByl jmenován dirigentem symfonického orchestru, natočil na gramodesku vlastní symfonii a poté se na balzovém voru vydal dvakrát přes Pacifik. Uskutečnil řadu výprav do povodí Amazonky, pracoval jako kameraman pro Hollywood, spřátelil se s Ernestem Hemingwayem a Johnem Waynem.

» GC2ZYFAD&C 2: Tadeáš Haenke
Traditional CacheDnes uz téměr zapomenutý český cestovatel, přírodovědec a etnograf se do historie zapsal hned několika činy: Byl prvním Čechem na Aljašce, v Nové Guinei ci Austrálii a roku 1801 objevil na řece Mamore i největši leknínovitou rostlinu světa – Viktorii královskou.

» GC300QAD&C 3: Jan Eskymo Welzl archived
Traditional CacheJan Velzl, znám spíše jako Jan Eskymo Welzl, byl cestovatel, dobrodruh, lovec, zlatokop, náčelnik eskymáků a nejvyšši soudce v Nové Sibiři. Tento osobitý vypravěč používající pseudonymy Eskymo Welzl nebo také Arctic Bismarck, byl i jedním z předobrazů Čecha největšího - Járy Cimrmana.

» GC2ZYJZD&C 4: Enrique Stanko Vráz
Traditional CacheEnrique Stanko Vraz patří k jedním z nejzáhadnějších českých cestovatelů. Mnoha historiků spekuluje se o tom, že by se pod jeho jménem mohl skrývat pohřešovaný básník Karel Ilichman, Ferdinand Schpale z Haliče, hrabě Kolowrat nebo nemanželský syn šlechtice Thurn Taxise.

» GC302WHD&C 5: Alberto Vojtěch Frič
Traditional CacheAlberto Vojtěch Frič uplatňoval své vyjímečné nadání od mládí – již ve svých patnácti letech byl považován za jednoho z největších znalců kaktusů ve střední Evropě. Nejzajímavější na tom ale je, že první kaktus si obstaral nikoliv jako objekt vědeckého zájmu, ale jako nástroj pomsty...

» GC304X7D&C 6: Jan Vilém Helfer
Traditional CacheJan Vilém Helfer se narodil 5. února 1810 v Praze v zámožné rodině a již od dětství toužil cestovat. Vystudoval medicínu na pražské univerzitě, ve studiu pak pokračoval v italské Pavie, kde dosáhl po dvou letech doktorátu a vydal se na jih. Procestoval Itálii, Sicílii, Maltu a dostal se až do severní Afriky.

» GC303C3D&C 7: Barbora Markéta Eliášová
Traditional CacheJméno Barbory Markéty Eliášové zná dnes už jen málokdo. Je to přitom první česká cestovatelka, která objela celý svět. Zažila katastrofální zemětřesení v Japonsku, procestovala Jávu, Austrálii i Afriku a o svých zážitcích napsala celou řadu knih.

» GC306FKD&C 8: Otakar Batlička
Traditional CacheSyn úředníka z pražského Podskalí začal studovat gymnázium v ulici Na Smetánce, ale vydržel v něm jen do tercie. V roce 1909 se jednoho odpoledne sebral, otci řekl, ze se jde projít – a zmizel. Za měsíc prišel lístek z Argentiny: Nemám co jíst, nemám kde spát, mám se nadherně. Ota.

» GC306KCD&C 9: Josef Wünsch
Traditional CachePrameny biblických řek Eufratu a Tigridu nebyly známy odedávna. Po tisíciletí se vědelo, že vytékají z Arménské vysočiny, přesné místo ale bylo záhadou. Nejčastěji bylo na mapách bájne jezero, z něhož vytékají obě řeky současne. Teprve díky nenápadnému profesoru gymnázia z Jičíne se v roce 1883 na mapách objevilo jejich přesné zakreslení.

» GC306M8D&C 10: Ferdinand Stolicka
Traditional CachePod tímto mramorem odpočívá, co bylo smrtelného na Ferdinandu Stoličkovi Phil.Dr., který narozen na Moravě 7. července 1838 zemřel v Murghi 19. cervna 1874, je vytesáno na mramorovém pomníku v indickém Lehu.

» GC306QED&C 11: Jan Březina
Traditional CacheJan Březina se narodil v Kolíně jako syn obuvníka Václava Březiny, ale jeho rodina zde dlouho nepobyla. Jeho otec, zaujat komunistickými myšlenkami, odjel v roce 1930 budovat Sovětský svaz. Jan zde absolvoval letecké učilistě v Leningradě, kde se vyučil leteckým mechanikem. A v pouhých 23 letech se ujal úkolu letecky zdolat severni pól.

» GC30D9BD&C 12: Martin Behaim
Traditional CacheV norimberském Germanisches National Museum, v sále č.33, se nachází jediný exponát. V malé vitríně uprostřed místnosti je vystaven malý globus, o průměru 54 cm, vyrobený z papíru a sádry. Vyrobil ho roku 1492 kartograf Martin Behaim, píšící se latinsky Martinus de Bohemia, tj. Martin z Čech.

» GC30DB3D&C 13: John Elmer Blaha
Traditional CacheNa počátku našeho století se obchodník Jan Bláha z Herálce na Českomoravské vrchovině vydal do světa obchodovat se sklem. Zkoušel to v ruském Saratove, ale nakonec se usadil ve Spojených státech amerických. Jeho syn Herbert se stal letcem americké armády a stejný osud si vybral i Herbertův syn, John E. Blaha.

» GC30P33D&C 14: František Boryně ze Lhoty
Traditional CacheFrantišek Boryně ze Lhoty se narodil 31. 5. 1663 v Malonicích. Pocházel z nezámožného šlechtického rodu. Do řádu vstoupil již jako šestnáctiletý 1.1.1680. Po studiích v Březnici a Olomouci učil Boryně několik let na různých jezuitských školách v Čechách, v letech 1691-93 absolvoval studium teologie v Praze. Poté byl vybrán pro jihoamerické misie.

» GC30PJ9D&C 15: Ladislav Mikeš Pařízek
Traditional CacheLadislav Pařízek se narodil 17.listopadu 1907 v rodině českobudějovického kováře. V mládí měl spíše než ke společenskému uznání namířeno do vězení - jeho parta byla postrachem celého předměstí. Pak ale jeho představivost uchvátily africké cestopisy.



» GC310THPověst o Kněžském rybníku
Traditional CacheNedaleko malé vesnice Pelec na Vysočině stojí na hrázi Kněžského rybníka dřevěná socha kněze. Víte, proč je zde a jaká pověst se k tomuto kouzelnému místu váže? Nevíte? Tak se zde na chvilku zastavte, litovat nebudete...

» GC2JT07Chytni si Šemíka aneb 1. jihočeská chirpka
Mystery CacheKdo by neznal pověst o Horymírovi a jeho věrném oři Šemíkovi, který uchránil hlavu svého pána mocným skokem přes hradby Vyšehradu i celou Vltavu. I náš tým má svého nezdolného a věrného oře – Šemíka. Není sice bílý, ale hnědý, nenarodil se v Housinách, ale v Mladé Boleslavi a i když jsme s ním jediným mocným skokem (zatím) překonat Vltavu nezkusili, prožil s námi nejedno geodobrodružství. A chcete-li souřadnice kešky, budete si ho muset chytit i Vy.

» GC2BNW7Ocelové město / Steel City
Traditional CacheJules Verne - patrně jen málokdo nezná toto jméno. A mimochodem, četli jste jeho Ocelové město? Tak k výhledu na jedno takové "ocelové město" Vás zavede i tato krabička..

» GC27AC7První výstřely / Ersten Schusse
Traditional Cache21.9.1938 na tomto miste padly první výstřely během vyhrocujícího se německého nacionalismu. Ze zálohy zde byl příslušníky freikorpsu postřelen Antonin Měsíček, četnický velitel z Rychnůvku.

» GC25QGNNálet na Drážďany
Mystery cacheDo konce nejhorsiho valecneho konfliktu v dejinach lidstva chybelo uz jen nekolik tydnu. V te dobe se veleni spojeneckych leteckych sil rozhodlo uderit na Drazdany. Historie je plna pribehu, kdy dokonale naplanovana akce totalne selze kvuli zcela banalni, neocekavane drobnosti a takova situace, bohuzel pro spojenecke letectvo, nastala i nyni..

» GC1NZHGKabinet profesora Hrona
Mystery cache4.června 1840 se v malé vesničce Metánov na Českomoravské vrchovině jako šestý syn Rosalie a Jana Hronových narodil svérázný a nenapodobitelný vzdělanec, večný student i profesor zároveň, filozof, spisovatel a vynálezce Jakub Hron Metánovský.

» GC22D0QCipher cache #6
Mystery cacheCo dodat k této kešce? Snad jen to, že na úvodních souřadnicích ji opravdu nehledejte..


» GC1NH6JCipher cache #5
Mystery cacheZápadně od českokrumlovského zámku stojí polozapomenutá stavba - Památník oslavující vítězství spojeneckých armád Ruska, Rakouska a Pruska nad Napoleonem Bonaparte v bitvě u Lipska roku 1813. Těmto armádám velel bratr českokrumlovského vévody Karel I. Filip ze Schwarzenberku.

» GC1M13ECimrmanova rozhledna
Traditional CacheNení příliš známo, že velikán českých dějin Jára Cimrman zanechal svůj nesmazatelný otisk i u nás, na jihu Čech. Adolfem Josefem ze Schwarzenberku, majitele krumlovského panství, byl v roce 1908 pověřen stavbou rozhledny nedaleko českokrumlovské zámecké zahrady. A jako vždy - svým umem předběhl svou dobu...

» GC1HKP1Cipher cache #4
Mystery cacheŠéf japonské luštitelské služby za druhé světové války, generál Seizo Aisue, prohlásil, že se jejich službe podařilo rozluštit postupně všechny šifry amerického letectva a část šifer námořnictva, ale šifrám, které námořnictvo používalo v rádiovém provozu, nerozuměli a nevěděli, co s nimi. Byl v nich použit kód Navaho.

» GC1DGWAU-864
Mystery cacheV hlubině studených norských vod odpočívá svědek jedné z posledních německých tajných operací druhé světové války – ponorka U-864.
Pokuste se vnést světlo do posledních okamžiků U-864 na tajné misi a objevit vodítko k důležitým materiálům z její paluby...

» GC1ATJZCipher cache #2
Mystery cacheCipher série pokračuje. V listingu této kešky zabrousíte do období první světové války, tehdy ještě bez pořadového čísla a pokud dokážete vyluštit jednoduchou šifru, keška je Vaše. A pokud ne, zkuste pátrat po nápovědách...

» GC1BDK5Cipher cache #3
Mystery cacheSlyšeli jste někdy o Playfairově šifře? Algoritmus šifry navrhl v březnu 1854 britský vědec Charles Wheatstone. A že se jmenuje po někom jiném? Takový už je život..

» GC1AH1ACipher cache #1
Mystery cachePrvní cache ze série Cipher cache.
A co si pod slovem šifra predstavit? Encyklopedie Wikipedia definuje slovo šifra nebo šifrování jako "kryptografický algoritmus, který převádí čitelnou zprávu neboli prostý text na její necitelnou podobu neboli šifrový text". Váš úkol je jednoduchý - zprávu dešifrovat.


©2008-2024 Rychlá rota