Geocaching nás prostě baví
Geocaching Team Rychlá rota

Kde se vzal geocaching?

Povědomí o tom, co je geocaching, cache nebo GPS má patrně většina lidí, kteří se s touto hrou setkali. Kde se ale geocaching vzal? Kde je pramáti, Keška všech kešek a kdo a kde jí schoval? A jak dlouho se vlastně tato hra hraje?

Geocaching (či GPS Stash Hunt, jak se tato hra původně nazývala) nemá své kořeny tak staré, jak by se mohlo zdát. Dokonce nejsou ani tak staré, aby je kečeri mohli spojovat se starými dobrými časy svého mládí (nebo-li věku dinosaurů, jak by mnozí -teens hbitě dodali). Tam spadají, konkrétně do roku 1973, počátky GPS systému jako takového. V roce 1995 byl systém oficiálně převeden do plné operační způsobilosti jako přesný lokalizační a navigační prostředek - ovšem pouze pro vojenské účely.
Civilní využitá bylo zatíženo uměle zanášenou chybou, přesnost zaměření pozice byla v průměru 50 - 200 metrů.

Zlomový okamžik nastal 2. května 2000, kdy se rozhodnutím vlády Spojených států amerických zrušila degradace přesnosti zaměření a přesnost GPS se rázem zvýšila na metry.

V internetových diskuzích se hned začalo řešit, jak této přesnosti využít. Jistý Dave Ulmer následující den, tedy 3.května 2000, umístil do lesa v Oregonu schránku (no, schránku, přesněji řečeno to byl kbelík o obsahu necelých dvaceti litrů..) a do diskusní skupiny poslal následující příspěvek:

Well, I did it, created the first stash hunt stash and here are
the coordinates:

N 45 17.460
W122 24.800

Lots of goodies for the finders. Look for a black plastic bucket
buried most of the way in the ground. Take some stuff, leave
some stuff! Record it all in the log book. Have Fun!

Stash contians: Delorme Topo USA software, videos, books, food,
money, and a slingshot!

Ti, kdo ji našli, si z ní podle autorových dispozic mohli něco vzít a zanechat zde něco svého – knihy, CD, software. Patrně nejzajímavějším předmětem se stala plechovka fazolí, nyní asi nejznámější plechovka fazolí všech dob, která se stala prvním trakovacím předmětem geocachingu TBGJAA s příhodným názvem O.C.B. (Original Can of Beans). Najít tuto plechovku ale ani při nejlepší vůli patrně nebude možné, vzhledem k újmám, které ji časem potkaly, je nyní "zakonzervována" v plexisklolovém boxu a při některých eventech je možné zalogovat "Discovered It".


O.C.B.

O.C.B. (Original Can of Beans)


Sama keška byla několikrát zničena o zase obnovena, nyní již ale neexistuje. Na jejím místě ale můžete nalézt kešku GCGV0P ORIGINAL STASH TRIBUTE PLAQUE a tuto plaketu:


O.C.B.Během několika dnů se v USA objevily další podobné schránky a do mesíce byl na Internetu web, kam se daly psát dojmy a zážitky z hledání. Slovo geocaching bylo poprvé použito 30. kvetna 2000.


A jaké byly začátky geocachingu u nás?

První keška u nás vznikla už 1.června 2001 - stala se jí keška GCE50 Tex-Czech. Během následujících dvou let pak vzniklo celých pětadvacet keší - což je dnes někdy otázka pár dní Smile. A podle rakerového růstu nových keší a počtu kečerů z našich životů geocaching hned tak nevymizí.


[ Zpět ]
©2008-2023 Rychlá rota